Kalendarium 2011

Styczeń 2011

12-01-2011- Praca w pracowniach. Robimy lampy z tykwy. Podczas zajęć terapeutycznych staramy się aby były one ciekawe i nowatorskie. Stale szukamy nowych technik i sposobów na tworzenie w tym przypadku przedmiotów użytkowych jakimi są lampy.

31-01-2011- Pierwszy trening sportowy dziewcząt. Od początku roku grupa dziewczyn postanowiła tak jak drużyna sportowa chłopaków zadbać o swoje zdrowie. Oby im się udało tak przez cały rok ;-)

  

Luty 2011

10-02-2011 - Walentynki z WTZ Drzewica w Opocznie. Dyskoteka z zaprzyjaźnionym Warsztatem z Drzewicy. Tańce, zabawy i smaczne jedzonko... Z takiej imprezy każdy wychodzi w dobrym humorze.

11-02-2011 - Walentynki z WTZ Tomaszów Maz. w Tomaszowie. Dzień po dniu impreza, taki jest ten karnawał. Wytańczeni, wybawieni i z pięknymi prezentami wróciliśmy do Opoczna.

16-02-2011 - Praca w pracowniach. Chociaż jest dopiero połowa lutego prace przygotowawcze do Świąt Wielkiej Nocy i Kiermaszu idą pełną parą.

  

Marzec 2011

08-03-2011 - Dzień Kobiet. Uroczystość podczas której, jak co roku mogą spotkać się wszyscy należący do społeczności warsztatowej. Występ artystyczny i miła rodzinna atmosfera- tak świętujemy ten dzień w WTZ.

30-03-2011 - Wiosenne porządki w budynku. Jak to w każdym domu bywa kiedy wiosenne słońce zaświeci i zima już nie trzyma, wszyscy biorą się za sprzątanie. Umyliśmy wszystkie okna i wypraliśmy wszystkie firanki. Gdy wchodzi się do placówki aż pachnie świeżością:-)

31-31-2011 - Wiosenne porządki w ogrodzie. W ramach zajęć z ergoterapii, czyli terapii poprzez pracę, rozpoczęliśmy sezon ogrodniczy. W tym roku pierwsze obowiązki związane były z wysypaniem kory wzdłuż chodnika w miejscach gdzie w latach poprzednich zasadziliśmy kwiaty i krzewy.

  

Kwiecień 2011

04 do 08-04-2011 - Obóz przygotowawczy w Spale. Trzech zawodników z warsztatowej Sekcji Sportowej Olimpiad Specjalnych wzięło udział w zgrupowaniu Reprezentacji Polski Olimpiad Specjalnych, która już w czerwcu wyjedzie na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych do Aten. Nasi uczestnicy wchodzą w skład podstawowy drużyny piłki nożnej, która w roku 2009 w Bydgoszczy wywalczyła I miejsce na XI Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych Drużyn 7-os. Były to zawody otwierające drogę do Grecji. Życzymy im owocnych przygotować do wyjazdu i powrotu z medalami.

07 i 08-04-2011 - Szkolenia miłość i bliskość. Odbyły się spotkania szkoleniowe dla kadry a następnie dla podopiecznych. Tematyka spotkań związana była z tematem – Miłość i bliskość w świecie niepełnosprawnych. Całość przedsięwzięcia rozpoczęły zajęcia integrujące kadrę i ukazujące wieloaspektowość seksualności każdego człowieka. Starano się wypracować wspólne strategie działań w omawianych tematach. Następnie miały miejsce zajęcia dla podopiecznych. Zakres zajęć w formie ćwiczeń obejmował tematykę: zmian w organizmie człowieka w związku z dojrzewaniem, kobiecość i męskość w wyglądzie i zachowaniu, zajęcia z higieny osobistej oddzielne dla mężczyzn i kobiet oraz zachowania w dobrym tonie w tym sfery prywatne i publiczne.

12-04-2011 - Turniej warcabowy w WTZ. 18 uczestników wzięło udział w turnieju zorganizowanym przez pracownię muzyczną. Zawody rozgrywane były metodą pucharową. Wpierw odbyło się losowanie par przeciwników, następnie rozgrywki, podczas których przegrany odpadał a zwycięzca przechodził do kolejnego etapu. Nie zabrakło emocji i niespodzianek, niektórzy faworyci odpadli już w pierwszych spotkaniach. Na koniec nastąpiło uroczyste wręczenie nagród.

15-04-2011 - Turniej Kręglarski w Tomaszowie Mazowieckim. Grupa uczestników wraz z dwójką instruktorów pojechała na coroczny turniej kręglarski do Tomaszowa. Lubimy te zawody, gdyż przebiegają w przyjacielskiej atmosferze i do wygrania są ciekawe nagrody. W tym roku oprócz dobrych humorów przywieźliśmy też radiomagnetofon.

17-04-2011 - Kiermasz Wielkanocny. W Niedzielę Palmową podczas II Opoczyńskiego Kiermaszu Wielkanocnego , który odbył się przy MDK-u można było odwiedzić stoisko WTZ. Do nabycia były ręcznie wykonane prace związane z tematyką Świąt Wielkiej Nocy, a także prace rękodzielnicze i inne wyroby artystyczne wykonane różnymi technikami. Utarg wyniósł 672 zł, pieniądze te zostaną przekazane w przyszłości na organizację imprez integracyjnych i wycieczek dla osób niepełnosprawnych.

18-04-2011 - Sekcja Sportowa: Trening Orlik. W związku z okresem przygotowawczym do Regionalengo Turnieju Piłki Nożnej, panowie z Sekcji Sportowej trenują teraz mocniej i częściej. Oprócz zajęć w hali, mają również treningi na sztucznej murawie, gdzie poprawiają swoje umiejętność oraz wydolność.

21-04-2011 - Spotkanie Wielkanocne przy barszczyku. Tego dnia jak jedna wielka rodzina zasiedliśmy do stołu aby wspólnie zjeść posiłek składający się z tradycyjnych potraw świątecznych.

  

Maj 2011

05-05-2011 - Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej Intelektualnie. Obchody tego dnia rozpoczął przemarsz ulicami miasta zjednoczonego środowiska osób niepełnosprawnych. Szli uczestnicy placówek, karda oraz rodzice. Po drodze do Kościoła p. w. ś. w. Bartłomieja, pochód zatrzymał się przed budynkiem Starostwa Powiatowego, gdzie do zgromadzonych przemawiał pan Starosta Jan Wieruszewski oraz przed biurem Posła na Sejm pana Roberta Telusa, gdzie również nastąpiło spotkanie z biorącymi udział w zgromadzeniu. Po mszy niepełnosprawni zaproszeni zostali na dalszą część obchodów do ZSS nr 2.

17-05-2011 - Regionalny Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Poddębicach. Sekcja Sportowa Olimpiad Specjalnych działająca przy WTZ w Opocznie wzięła udział w turnieju, na który zjechały 17 drużyn z całego województwa. W skład Sekcji wchodzą na codzień trenujący zawodnicy z: WTZ w Opocznie, WTZ w Drzewicy oraz ŚDSu w Opocznie. Nasi reprezentanci w tym roku wyjechali z Poddębic z pucharem za I miejsce. W 3 meczach zdobyli 9 punktów, strzelając 9 bramek nie tracąc przy tym ani jednej.

26-05-2011 - Sekcja Ogrodnicza: Podlewanie Krzewów - Jak co roku dbamy o to aby zasadzone przez nas krzewy miały dobre warunki do rośnięcia i upiększania ogrodu. Podlewamy je, gdyż właśnie wiosną najlepiej rosną.

26-05-2011 - Dzień Matki - Odbyła o się uroczyste spotkanie z okazji święta wszystkich matek. Cześć artystyczną stanowiło przedstawienie słowno- muzyczne pt. "Rodzinka". Jest to historia opisująca sytuację pewnej kobiety, matki trzech córek. W aranżacji opowiadania wykorzystano optymistyczne utwory muzyczne wykonywane przez córki. W przedstawianiu zastosowano ciekawe techniki interakcji aktorów z widzem.

  

Czerwiec/ Lipiec 2011

05-06-2011 - Zawody LZS w Ręcznie. Grupa sportowców z Sekcji WTZ Opoczno wzięła udział w Wojewódzkich zawodach Ludowych Zespołów Sportowych, które co roku odbywają sie w Ręcznie. Uczestnicy weszli w skład reprezentacji punktującej dla Gminy Opoczno.

18-06 do 05-07-2011 - XIII Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Do Aten przyjechały reprezentacje ze 185 krajów. Wśród 7500 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną znalazło się 85 polskich Olimpijczyków Specjalnych, a wśród reprezentantów Polski 3 zawodników z Sekcji Olimpiad Specjalnych WTZ Opoczno. Weszli oni w skał drużyny piłki nożnej i wywalczyli brązowy medal! Oczywiście, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

4 do 6-07-2011 - Wyjazd krajoznawczo- usamodzielniający w Góry Świętokrzyskie. Podczas wyjazdu zakwaterowani byliśmy w Ośrodku "Czarownica" w Nowej Słupi u stup Łysej Góry. W programie wycieczki znalazło się zwiedzanie trasy podziemnej w Opatowie, Wjazd kolejką na Łysą Górę oraz seans kinowy w Kielcach. Chociaż pogoda nas nie rozpieszczała to i tak udało się nam zwiedzić kilka ciekawych miejsc.

  

11 do 22-07-2011 - URLOP! :-) URLOP! :-) URLOP! :-) URLOP! :-) URLOP! :-) URLOP! :-) URLOP! :-) URLOP! :-)

  

Sierpień 2011

17-08-2011 - Trening Sekcji Sportowej w Drzewicy. Drużyna piłkarska pojechała do Drzewicy aby odbyć trening w pełnym składzie Sekcji Olimpiad Specjalnych. Było to też ostatnie spotkanie, na którym panowie grali pod okiem dwóch trenerów, gdyż II trener sekcji Andrzej Krzyżanowski zmienia miejsce zatrudnienia. Drużyna pożegnała trenera okrzykami. Ponadto w tym dniu 5 piłkarzy otrzymało powołania do kadry województwa łódzkiego na Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych który odbędzie nie w Koninie na przełomie września i października.

22-08-2011 - Puchar o Mistrza WTZ w Boccia. Tego dnia po raz pierwszy w placówce odbyły się wewnętrzne zawody w boccia. Wzięło w nich udział 8 osób, 4 panów i 4 panie. Przed rozpoczęciem rozgrywek padały róże przechwałki: kto to nie wygra..., kto jest lepszy..., i kto będzie "płakał". Okazało się, że kobiety tego dnia kobiety były bezkonkurencyjne. Turniej rozegrano metodą pucharową. Pary rozlosowano z dwóch koszyków: A- mężczyźni; B- kobiety. Po pierwszych potyczkach okazało się że do kolejnej rundy turnieju przeszły tylko kobiety. W rezultacie zagrały ze sobą w finale i w meczu o III miejsce. Po zakończonych zawodach zajęły kolejno miejsca: I - Joanna Dujka, II - Wioletta Telus, III - Maria Krych, IV - Agnieszka Gunerka

29-08-2011 - Spotkanie z terapeutką Stowarzyszenia Abstynenckiego "Opoka". Wykład i warsztaty na temat uzależnienia od papierosów i alkoholu. Podczas zajęć zawiązała się dyskusja z której wynikało że miłość może być lekarstwem i tym co odciąga od nałogów;-)

  

Wrzesień 2011

02-09-2011 - Turniej WTZ w Boccia. Kolejny turniej w boccia. Kolejny turniej w boccia. Tym razem osoba wygrywająca puchar wpisywana jest u jego podstawy jako pierwszy Mistrz WTZ w Boccia. Puchar jest statuetką przechodnią i przekazywany będzie kolejnemu zwycięzcy przez obecnego mistrza. Natomiast gdy zdarzy się sytuacja, że ktoś wyga trzy turniej pod rząd puchar przechodzi dla niego na własność. Pierwszą osobą wpisaną na listę jest Paweł Chmielewski.

09-09-2011 - Grill i karaoke na zakończenie lata. Sezon letni czyli też i grillowy zbliża się ku końcowi, dlatego postanowiliśmy dopełnić tradycji kultywowanej przez ostatnie lata. Na tarasie usmażyliśmy kiełbaski, a na stołówce wpierw odbyły się projekcje filmów z historii funkcjonowania WTZ. Natomiast później rozśpiewane karaoke, gdzie każdy mógł dać popis umiejętności wokalnych. Śpiewano oso, w duetach i w chórkach. Gwiazdą imprezy okazała się Elżbieta Przybysz i jej niezapomniane wykonania piosenek Michała Wiśniewskiego.

21-09-2011 - Trening sekcji sportowej w Drzewicy. W tym dniu panowie z sekcji pojechali do Drzewicy na ostatni wspólny trening przed zawodami w Koninie. Pięciu z nich wejdzie bowiem w skład reprezentacji województwa łódzkiego, która weźmie udział w ogólnopolskim turnieju.

22-09-2011 - Trening ekonomiczny. Jest to jedna z wielu form pracy podczas zajęć warsztatowych. Grupa uczestników wraz z instruktorem tego dnia udała się na zakupy w sklepie samoobsługowym. Jeden z uczestników utrwalał umiejętności związane z wypłacaniem pieniędzy z bankomatu. Na koniec zajęć wszyscy zjedli wyśmienitą pizzę.

28.09-02.10-2011 - Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych- Konin 2011. Grupa pięciu zawodników zrzeszonych w warsztatowej sekcji wraz z trenerem pojechał do Konina. Wzięli tam udział w zmaganiach sportowych, które zakończyły się dla nich dużym sukcesem. W swojej grupie sprawnościowej zajęli oni pierwsze miejsce zdobywając złoty medal. Imprezę z całą pewnością należy zaliczyć do tych udanych także pod kątem organizacji i obsługi. Zawodnicy jeszcze przez wiele tygodni wspominać będą zawarte przyjaźnie.

29-09-2011 - Dzień Chłopaka z WTZ w Drzewicy. Korzystając z uroków złotej polskiej jesieni organizatorzy zaplanowali imprezę na powietrzu. Tańce i jedzono na deskach pod wielkim namiotem były dobrą okazją aby naładować akumulatorki słońcem, które coraz rzadziej będzie wyglądać zza chmur. Panowie oczywiście dostali prezenty i moc buziaków od Pań.

30-09-2011 - Dzień Chłopaka z WTZ z Tomaszowa Mazowieckiego. Był to drugi dzień maratonu imprezowego. Goście przyjechali do nas późnym popołudniem a zabawa trwała do godzin wieczornych. Tance, śpiewy i jedzonko pozwoliły wybawić się wszystkim, dzięki czemu chociaż zmęczeni to w dobrych humorach wróciliśmy późnym wieczorem do swoich domów.

  

Październik 2011

12 do 14-10-2011 - Integracyjny Festiwal Sportowy w Piotrkowie Trybunalskim. Już po raz trzeci w odbył się ten festiwal sportowy. Blisko dwieście osób z niepełnosprawnością walczyło o najlepsze miejsca w boccia, badmintonie, tenisie stołowym i strzelaniu z łuku. Nasza epika w tym roku spędziła imprezę wspólnie ze sportowcami z Drzewicy. Trzy dni zmagań podczas których niejednokrotnie emocje odgrywały ważną rolę, staną się na pewno czasem niezapomnianym dla wazoników.

19-10-2011 - Tego dnia Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Anna Komorowska spotkała się w Pałacu Prezydenckim z polskimi zawodnikami i trenerami XIII Światowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych. -Mamy fantastyczną reprezentację - powiedziała, dziękując zawodnikom za wzruszenia, jakich dostarczyli. W XIII Igrzyskach w czerwcu i lipcu startowało ponad 80 zawodników i zawodniczek. Zdobyli 87 medali. Pierwsza Dama podziękowała im za to, że dostarczyli tyle radości i dumy w Atenach. Podziękowania złożyła także trenerom i wolontariuszom. Sportowcy podarowali prezydentowej swoje zdjęcie. Zaszczyt ten nie ominął także zawodników z sekcji sportowej WTZ.

21-10-2011 - Kiszenie kapusty. Jak co roku pracownia gospodarstwa domowego świadcząca bardzo ważna i pożyteczną pracę dopełniła swoich obowiązków i ukisiła kapustę. Zapasy w ten sposób zgromadzone zabezpieczą potrzeby pracowni w ten produkt aż do wiosny.

25-10-2011 - Praca w pracowniach. W pracowni plastycznej przez ok. miesiąc czasu powstała mini manufaktura produkująca biżuterię etniczną. Wykorzystując naturalne produkty i dokładając do tego precyzję oraz żmudną pracę powstała bardzo ciekawa kolekcja biżuterii. Proces technologiczny tej tajemnicą. Natomiast więcej zdjęć tych prac można znaleźć w zakładkach: galeria zdjęć oraz prace.

  

Listopad 2011

listopad 2011 - Praca w proacowniach: Akcja "Liść Jesienią". W czasie tego miesiąca podzieleni na brygady pracujące zmianowo systematycznie porządkowaliśmy teren wokół budynku WTZ. Na naszej posesji znajduje się wiele drzew liściastych, dzięki którym w czasie złotej polskiej jesieni zażywamy ruchu na świeżym powietrzu.

10-11-2011 - Wyjazd do kina. W przeddzień Święta Niepodległości wybraliśmy się do kina 3D w Piotrkowie Trybunalskim. Film pt. "1920. Bitwa Warszawska", który obejrzeliśmy jest patriotyczną opowieścią opartą na faktach historycznych.

30-11-2011 - Uroczystość Andrzejkowa z WTZ w Tomaszowie Mazowieckim. Na zaproszenie przyjaciół z sąsiedniego powiatu pojechaliśmy aby wspólnie spędzić wieczór andrzejkowy. Gospodarze zapewnili pyszne jedzenie, wróżby oraz oczywiście dobre towarzystwo.

  

Grudzień 2011

01 do 11-12-2011 - Obóz zimowy Zakopane. Panowie z sekcji sportowej wzięli udział z obozie narciarskim Olimpiad Specjalnych, który stacjonował w zakopiańskiej bazie olimpiad, czyli w Hotelu Palace. Grudzień w górach jest zazwyczaj piękny, tym razem pogoda była nieco kapryśna. pomimo tego udało się pojeździć na nartach.

13-12-2011 - Kiermasz Bożonarodzeniowy. W Miejskim Domu Kultury odbył się kierasz świąteczny z udziałem ludowych twórców. Rzecz jasana że nie mogło zabranąć tam warsztatów. Do nabycia były ręcznie wykonane prace: stroiki, choinki z szyszek, ozdowy, bonbki, bizuteria itp. W tym roku utarg wyniósł ok. 900 zł. Pieniądze przeznaczone zostana na integrację społeczną uczestników.

19-12-211 - Praca w pracowniach-świąteczne przygotowania. W każmy domu grudzień to miesiąc wielkich przygotowań. W naszym ośrodku oprócz codziennej pracy, mamy dodatkowe zajęcia związane ze zorganizowaniem uroczystości wigilijnej. Trzeba wszystko zaplanować, zrobić zakupy, ugotować, zaprosić gości. Co roku jest to dla całej placówki duży wysiłek. Nagrodą jest późnej świąteczny nastrój który towarzyszy tym spotkaniom opłatkowym oraz atmosfera pojednania i bliskości z otaczającymi nas ludźmi.

21-12-2011 - Uroczystość Wigilijna. Zaproszeni goście, rodzice, przyjaciele warsztatów oraz przedstawicieli mediów zasiedli na sali widowiskowej MDKu. Na scenie uczestnicy wspierani przez instruktorów odegrali przedstawienie jasełkowe. Później wszyscy podzielili się opłatkiem i zasiedli do wieczerzy podczas której każdy mógł słuchając kolęd posilić się kosztując tradycyjnych potraw.

29-12-2011 - Uroczysta Sesji Rady Powiatu. Na nasz Warsztat tego dnia spadł grad nagród i wyróżnień. Uczestnicy zostali wyróżnieni za zawody w Koninie i Atenach. Natomiast kadra i placówka za działalność organizowaną sportową dla osób niepełnosprawnych oraz trenerską. Był to wielki zaszczyt dla nas że w tak znakomitym gronie znaleźli się nasi przedstawicie.