Kalendarium 2012

Grudzień 2012

21-12-2012 - Wszyscy zasiedliśmy do wspólnego stołu aby przeżyć kolejne pełne magii spotkanie opłatkowe. Miał przyjść koniec świata, ale chyba się rozmyślił i wysłał w zastępstwie Mikołaja, który obdarował nas prezentami.

04-12-2012 - Kiermasz Bożonarodzeniowy. Ponieważ w tym roku nasze prace oferowaliśmy nowych miejscach, cieszyły się one sporym zainteresowaniem. Całkowity utarg wyniósł 1500zł. Odwiedzającym, Oglądającym i Kupującym oraz Instytucjom które zezwoliły nam na zorganizowanie kiermaszu w ich gościnnych progach - Dziękujemy!!!

  

Listopad 2012

29-11-2012 - Andrzejki z WTZ z Tomaszowa Mazowieckiego. Przybyła do nas spora grupa osób z zaprzyjaźnionego warsztatu. Nie zabrakło dobrego jedzenia wróżb i oczywiści dobrej zabawy.

09-11-2012 - Praca w ogrodzie. Jak co roku w ramach akcji "Liść Jesienią" zajmowaliśmy się utrzymaniem placu posesji w należytym porządku.

   

Październik 2012

24-10-2012 - Pracownia plastyczna. Robimy kartki pocztowe na kiermasz prac o tematyce Bożonarodzeniowej.

18-10-2012 - Kiszenie kapusty w pracowni gospodarstwa domowego. Jest to staropolski zwyczaj, który dodatkowo niesie za sobą wiele pozytywnych skutków w postaci bardzo zdrowego i pożytecznego składnika potraw jakim jest kiszona kapusta. W beczce ubite zostało 110 kg poszatkowanej kapusty zmieszanej z 5 kg marchwi i 2 kg soli kamiennej oraz przyprawami w postaci ziela angielskiego i liścia laurowego. Śmiałków było wielu! Przy ubijaku zameldowali się na zmianę prawie wszyscy panowie z naszego ośrodka.

04-10-2012 - Dzień Chłopaka z WTZ w Drzewicy. Na zaproszenie zaprzyjaźnionej placówki z sąsiedniej gminy wyjechaliśmy na potańcówkę. Panowie obdarowani zostali prezentami a panie obtańczone przez panów, którzy w ten sposób chcieli się zrewanżować.

Wrzesień 2012

12-09-2012 - Jubileusz 10-ciolecia WTZ. To już dekada doświadczeń za nami. „Przeszłość to magazyn doświadczeń, obszar, który stanowi o niepowtarzalności człowieka i naszej placówki. Nasza przeszłość to radości i sukcesy, ale też rozterki i trudności. To wszystko nas ukształtowało, uczestników, pracowników i rodziny osób niepełnosprawnych. Dziesięć lat to dużo, a jednocześnie mało, bo mamy apetyt na kolejne lata działalności.”- w takich słowach podczas uroczystości ten miony czas opisała pani kierownik Lidia Nowicka. Artykuły na temat tego wydarzenia dostępne w sieci poczytać można tu kliktu kliki tu klik

Filmową relację z 10-cio lecia WTZ zrealizowaną przez Telewizję Lokalną Opoczno obejrzeć można na naszym profilu na facebooku.

  

Sierpień 2012

12-08-2012 - Pierwsze zajęcia Nordic Walking. Grupa pięciu uczestników wraz z rehabilitantem p. Marcinem wypróbowała nowy nabytek, czyli kilki do chodzenia. te pierwsze zajęcia nie trwały zbyt długo ponieważ okazało się że jest to dość męczący sport i uczestnikom troszkę brakowało kondycji.

23-08-2012 - Pracownia gospodarstwa domowego. Tego dnia było Kopytkowo. W jadłospisie pojawiło się nowe danie nigdy wcześniej nie przygotowywane przez uczestników. Dzień wcześniej ugotowaliśmy 15 kg ziemniaków żeby następnego dnia zagnieść z nich kopytka. Okazało się że trzeba było dodać 10 kg mąki i kopytek było tyle że można by wyżywić pułk wojska albo całą załogę WTZ przez dwa dni:-)

  

Lipiec 2012

28-06_02-07-2012 - Europejski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Danii. W mieście Ballerup, oddalonym o 25 km od Kopenhagi, odbywał się Europejski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. W 13-osobowym składzie reprezentacji Polski było sześciu przedstawicieli Sekcji Sportowej Olimpiad Specjalnych, która funkcjonuje na terenie naszego powiatu. Choć siedzibą sekcji jest opoczyński Warsztat Terapii Zajęciowej, zawodnicy tam trenujący rekrutują się z wielu placówek zrzeszających osoby niepełnosprawne. Tu obejżysz film >klik.

10-07-2012 Wyprawa do Sielpi. Tegoroczne lato od samego początku zapewnia nam moc gorących temperatur. Daje to niepowtarzalną możliwość do tego aby właśnie teraz korzystać z pogody i zażywać wypoczynku nad wodą. Decyzja o wyjeździe do Sielpi zapadła spontanicznie. Wyjazd był bardzo udany i od razu wpadliśmy na pomysł aby po urlopie go powtórzyć.

  

Czerwiec 2012

01-06-2012 - Turniej w Boccię. Tego dnia odbył się turniej inaugurujący nowy sezon. Zawodnicy od nowa zdobywają punkty aby rywalizować o miejsce w składzie który reprezentował nas będzie na zawodach.

05-06-2012 - Wyjazd ukulturalniający do Łodzi. W programie znalazły się następujące atrakcje: Teatr Powszechny, Kręgielnia oraz trening ekonomiczny na terenie CH Manufaktura.

  

Maj 2012

07-05-2012 - Mecz przyjaźni z Gimnazjum nr 3. Panowie z sekcji sportowej zagrali sparing z uczniami pobliskiego gimnazjum.

10-05-2012 - Regionalny Turniej Piłki Nożnej w Poddębicach. Zawody dla drużyn 7 osobowych w których co roku bierzemy udział.

16-05-2012 - Powiatowy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Obchody rozpoczęły sie Mszą Świętą w Kościele p. w. Św. Bartłomieja. Następnie część artystyczna uroczystości przeniosła się do Miejskiego Domu Kultury gdzie swoje programy przedstawiały poszczególne placówki.

17do20-05-2012 - Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Łodzi. W tegorocznym turnieju ogólnopolskim mieliśmy dość znaczny udział. Łódzki oddział Olimpiad Specjalnych wystawił dwie ekipy i w każdej z nich mieliśmy swoich zawodników. Odpowiednio: Łódzkie 1 Mariusz Tomczyk i Bogusław Stępień; Łódzkie 2 Mateusz Lachowski, Daniel Wierzbicki, Mirosław Rubaj, Andrzej Stępień. Obydwie drużyny zdobyły złote medale w sowich grupach sprawnościowych. Ponadto w gronie organizatorów imprezy znaleźli się trener i rehabilitant naszej placówki. klik

25-05-2012 - Dzień Matki. Na zdjęciu sekcja literacka która przygotowała tego dnia program słowno- muzyczny po którym wszyscy zgromadzeni obejrzeli film wspominający jedną z wycieczek rowerowych.

31-05-2012 - Powiatowa Spartakiada w Olszowcu. Reprezentacja WTZ składająca się z 8 zawodników i trenera wywalczyła drużynowo I miejsce oraz wiele medali indywidualnych. Sztafeta 4x 100 - II miejsce Magdalena Słowicka, Bogusław Stępień, Agnieszka Gunerka i Paweł Chmielewski; Rzut do celu - III miejsce Joanna Dujka; Przetaczanie opony - I miejsce Bogusław Stępień, Paweł Chmielewski; Rzuty karne - I miejsce Andrzej Stępień, Paweł Chmielewski, Mateusz Lachowski; Warcaby - I miejsce Mateusz Lachowski; Bieg przebierańców - III miejsce Agnieszka Gunerka, Joanna Dujka, Adam Wojtun, Paweł Chmielewski oraz nagroda specjalna dla bramkarza Bogusława Stępnia.

  

Kwiecień 2012

14do17-04-2012 - Obóz AWF. Kolejnym przystankiem naszych piłkarzy w drodze do Danii była Warszawa. Było to zgrupowanie reprezentacji Polski przed Europejskim Turniejem Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych Drużyn 7 Osobowych, który odbędzie się w dniach od 28 czerwca do 2 lipca w Ballerup w Danii. Dziesięcioosobowa drużyna w skład której weszło 5 zawodników z opoczyńskiej sekcji: Bogusław Stępień i Andrzej Stępień (wtz Opoczno), Mariusz Tomczyk i Łukasz Tępiński (wtz Drzewica) oraz Daniel Wierzbicki śds Opoczno) oraz trener Radosław Łypczak wywalczyła sobie kwalifikację na imprezę europejską wygrywając swoją grupę sprawnościową na Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej w Koninie w roku ubiegłym. Pozostała część składu pochodzi z Domu Pomocy Społecznej w Rąbieniu koło Aleksandrowa Łódzkiego.

18-04-2012 - Turniej Kręglarski w Tomaszowie Mazwieckim. Dzisięciu uczestników wraz z fizjoteraputą Marcinem Kamińskim pojechało na tomaszowski turniej.

20-04-2012 - Drużynowy Turniej w Boccię w Tomaszowie Mazowickim. Wtz wystawił na turniej dwie drużyny, jedna z nich zajęła 2 miejsce w całych zawodach.

  

Marzec 2012

08-03-2012 – Dzień Kobiet. Aby upamiętnić to święto uczestnicy z sekcji literackiej przygotowali program liryczno-muzyczny pół żartem pół serio opowiadający o kobietach. Mottem występu było przesłanie że bez kobiet smutno byłoby na świecie. Panie dostały słodkości zawarte w pięknej róży.

29-03-2012 – Kiermasz Wielkanocny. Coroczny kiermasz prac związanych z tematyką Świąt Wielkiej Nocy odbył się w tym roku na czwartkowym targu, który jest tradycją mocno osadzoną w kulturze Opoczna. Na pewno czwartek jest w mieście czymś więcej niż tylko dniem targowym.. Do nabycia były: stroiki w różnych kolorach, wianki, pisanki wykonane różnymi technikami, karczochy ze wstążek, koszyczki na stół i wiele innych. Utarg z tegorocznego kiermaszu wyniósł ponad 700 zł. Środki te zostaną poznaczone na rehabilitacje społeczną osób niepranych, być może będzie to wyjazd krajoznawczy.

  

Luty 2012

14-02-2012 - Walentynki z WTZ Drzewica. W czasie ostatniego tygodnia karnawału spotkaliśmy się w naszych progach z przyjaciółmi z Drzewicy. Walentynki to impreza typowo taneczna dlatego DJ przygotował specjalnie na tą okazję dobra muzykę. Tańczono w kółeczkach, solo i oczywiście w parach. Czas szybko zleciał, pełni werwy do zabawy usłyszeliśmy w głośnikach: „To ostatni numer dzisiejszego dnia, dlatego zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy.” Wspomnienia pozostaną na długo.

16-02-2012 - Tłusty Czwartek. Tradycyjnie tego dnia obdarowani zostaliśmy pączkami. Była to ostatnia okazja aby podjeść sobie więcej ponieważ nadchodzi czas Wielkiego Postu.

21-02-2012 - Sześciolecie WTZ Drzewica. Tego dnia reprezentanci naszych Warsztatów korzystali z zaproszenia przyjaciół z Warsztatu w Drzewicy. Zaprzyjaźniona placówka obchodziła 6-cio lecie istnienia. Zostaliśmy bardzo miło ugoszczeni-tortem, lampką szampana i co najistotniejsze -dobrymi wspomnieniami o łączących nas więziach. Oby ciepło wspólnych spotkań towarzyszyło nam przez następne lata..

  

Styczeń 2012

30-01-2012 - 10 lat – 2 luty 2002 roku jest datą uznawaną za początek funkcjonowania WTZ w Opocznie. Łatwo policzyć że rok 2012 jest dla nas ważny nie tylko z powodu Euro 2012;) które odbywa się w Polsce, ale również dlatego że jest to roku jubileuszowy. Obchodzimy dziesięciolecie działalności naszej placówki. Z tego tytułu zaplanowane są w sezonie letnim uroczystości, na które już teraz wszystkich zapraszamy. Natomiast 30 stycznia świętowaliśmy w swoim gronie. Był tort, pyszny obiad (pierwszy raz w historii kotlet schabowy na talerzu) przygotowanie przez nas w pracowni gospodarstwa domowego oraz wspominanie dawnych czasów. Oglądaliśmy zdjęcia i filmy z działalności ośrodka.

13-01-2012 - Spotkanie Mikołajkowe z Fundacją Uśmiech Dziecka. Na początku stycznia każdego roku zapraszani jesteśmy przez przyjaciół z Fundacji na spotkanie choinkowe które odbywa się w ZSP nr 2 w Opocznie. Impreza zaczęła się występami artystycznymi a zakończyła pysznym poczęstunkiem. Ważnym punktem programu jest rozdawanie paczek przez Św. Mikołaja.

od 12 do29-01-2012 - Pracownia Plastyczna. Inną tematyką którą zagościła w tym miesiącu w pracowni była masa papierowa. To zajęcie wieloetapowe i wymagające najpierw zrobienia materiału z którego powstają formy przestrzenne. Następnie stworzone prace należy pomalować.

11-01-2012 Pracownia Plastyczna. W styczniu jedną z tematyk jakie podejmowaliśmy w pracowni były motywy ludowe. Była to inwencja własna uczestników. Pewnego dnia Gerard zaczął przyklejać sobie na duży karton paski z bibuły, podchwycił to Andrzej i wspólnie z instruktorem nadano tym pracom nazwę „Ludowe pasiaki”. Oczywiście zanim wszyscy ukończyli swoje działa została określona forma i sposób ich wykonania. Efekty sami możecie podziwiać w galerii zdjęć.

10-01-2012 - Wyjście do kina. Tego dnia wybraliśmy się do Miejskiego Domu Kultury na film „Listy do M.” Lubimy atrakcje z których możemy korzystać tak jak wyszyci inni opocznianie. Po udanym seansie wróciliśmy na smaczny obiad na Warsztaty.

od01do28-01-2012 - Pracownia Komputerowa. Na początku każdego roku robimy wszystko aby zapewnić właściwą organizację pracy. W pracowni postaje tabela zajęć w której znajduje się plan dla każdego uczestnika. Jest to zadanie wymagające analizy wielu czynników. Mamy nadzieję że wszyscy są zadowoleni z nowego planu;-)