Pracownie

Pracownia muzyczna

Codziennym zjawiskiem współczesnej cywilizacji jest stan wzmożonego napięcia psychofizycznego. Następuje wzrost ciśnienia krwi, częstości oddychania, szybkość przemiany materii, napięcie mięsni. Powstaje lęk przed niebezpieczeństwem płynącym z wyobraźni, a nie z rzeczywistości. Doprowadza to do odczuwania dolegliwości w postaci bólu głowy, uczucia mdłości, opadania żołądka, drżenia rąk, nóg, pocenia się a nawet omdleń. Dobrym lekarstwem, usuwającym napięcia mięśni i całego układu nerwowego jest odpowiednio dobrana muzyka, połączona z relaksacją, ćwiczeniami oddechowymi oraz elementami autosugestii. Co proponuje pracownia muzyczna. Pracownia krawiecko- tkacka

Pracownia krawiecko- tkacka

W pracowni krawiecko – tkackiej uczestnicy zdobywają wiele praktycznych umiejętności typu: przyszywanie guzików, cerowanie, łatanie, szycie ręczne, maszynowe. Uczą się różnych technik hafciarskich i tkackich. Pracownia ta uczy przede wszystkim zaradności, rozwija zainteresowania i motywuje do wyboru odpowiedniej formy spędzenia czasu wolnego. Najczęściej w pracowni powstają pejzaże wykonane techniką haftu krzyżykowego, gobeliny, ozdobne poduszki, prace tkane, hafty. Prace te wystawiane i sprzedawanie są na kiermaszach okolicznościowych organizowanych przez WTZ.

Pracownia plastyczna

W pracowni uczestnicy uczą się podstawowych technik plastycznych, kompozycji łączenia kolorów i kwiatów, poznają rodzaje farb, kredek, mas i materiałów. Uczą się je odpowiednio zastosować i poprawnie wykonywać. Praca w tej pracowni rozwija u wykonawców wyobraźnię i aktywność twórczą, przez co wzrasta ich samoocena i wiara we własne możliwości. Powstaje tu wiele pięknych prac na szkle, drewnie, okolicznościowe stroiki, wianki, ozdobne pudełeczka i butelki, które zdobią i cieszą oko na warsztatach oraz bardzo dobrze sprzedają się na organizowanych kiermaszach.

Pracownia rzemiosła twórczego

Podczas zajęć w pracowni rzemiosła twórczego, uczestnicy poznają wiele interesujących technik pracy z użyciem narzędzi stolarskich. W naszej pracowni powstają nie tylko prace wykonane z drewna czy metalu, ale także stroiki okolicznościowe i prace wykonane z papieru, tkanin, czy surowców naturalnych. Zajęcia dostosowane są do indywidualnych możliwości uczestników, przebiegają w miłej, życzliwej atmosferze, każdy czuje się tu potrzebny i ma szansę zaistnieć jako współtwórca danego wytworu. Pracownia rzemiosła twórczego jest miejscem szczególnie lubianym przez panów, ponieważ mogą tu wykazać się swoimi ukrytymi zdolnościami majsterkowicza.

Pracownia gospodarstwa domowego

Pracownia gospodarstwa domowego jest integralną częścią Warsztatu – gromadzi uczestników i kadrę przy codziennym wspólnym posiłku. Od samego rana uczestnicy pracują na wysokich obrotach: krojąc, myjąc, smażąc – przygotowują obiad dla naszej społeczności, zdobywając w ten sposób nowe umiejętności i poszerzając swe zdolności kulinarne pod okiem instruktorów. Zasadniczym celem pracowni jest wyposażenie uczestników w doświadczenie w tej dziedzinie, sprawienie by mogli z niego korzystać w domach bądź w przyszłości wykorzystywać je do celów zawodowych. Znawcy dobrej kuchni mogą wypróbować umiejętności uczestników podczas różnorodnych imprez organizowanych przez WTZ, gdzie nie brakuje naszych sprawdzonych przepisów.Podopieczni nie tylko przyswajają wiedzę z zagadnień o gotowaniu, ale również uczą się tworzyć listy zakupów, szacują i planują wydatki; uczą się również obsługi sprzętu AGD.

Pracownia komputerowa

Pracownia komputerowa to w warsztacie szczególne miejsce. Powstają tu projekty graficzne i tekstowe związane z wizerunkiem WTZ, np. Fotoalbum przedstawiający każdy rok funkcjonowania placówki, a za pomocą komputerów podłączonych do internetu można przeglądać strony WWW z całego świata oraz brać udział w tworzeniu strony internetowej placówki. Uczestnicy zdobywają w niej umiejętności obsługi komputera: praca w edytorze tekstu, surfowanie po internecie, obsługa systemu operacyjnego, bindowanie, kserowanie to tylko niektóre z nich. Natomiast w wolnych chwilach mogą korzystać z ciekawych programów oraz oddawać się przyjemności grania na komputerze. Praca często ma charakter zespołowy co sprzyja integracji wśród uczestników, a także daje wiele satysfakcji. Każdy może tutaj znaleźć coś dla siebie i doskonalić się w obranym kierunku oraz zgodnie z własnymi preferencjami.